Sprężyny naciągowe

Sprężyny naciągowe – często stosowane, działają na siły rozciągające a ich zadaniem jest przyciąganie do siebie elementów, utrzymując je w stałym położeniu.
Sprężyny naciągowe wyposażone są w charakterystyczne uchwyty na końcach, które umożliwiają zaczepienie na nich innego elementu – łańcucha, konstrukcji, łącznika czy haka. Zaczepy mogą mieć różną budowę I położenie co prezentują poniższe rysunki. (zaczep angielski, niemiecki lub hak o różnej długości). Zastosowanie maja tez haki wpuszczane – obrotowe, gwintowe I innego typu.

Ważnymi cechami sprężyn naciągowych jest trwałość i wytrzymałość, a podatność na te cechy zależy od właściwości materiału, który został zastosowany do ich produkcji. W naszej firmie używane są jedynie tworzywa, dzięki którym możliwe jest uzyskanie tych pożądanych w przemyśle parametrów.

W celu ochrony przygotowywanych dla naszych klientów akcesoriów przed możliwością pojawienia się odkształcenia na ich powierzchni, wykorzystywane są do wzmocnienia specjalistyczne materiały stalowe.

Wykorzystywane materiały

Aby zapobiec odkształcaniu się sprężyn naciągowych, stosujemy do ich wytwarzania specjalne odmiany stali w tym drut sprężynowy:

drut sprężynowy patentowany

wytwarzany jest zgodnie z normą międzynarodową EN 10270-1 (DIN 17223), w wersji standardowej lub ocynkowanej,

drut sprężynowy nierdzewny

w trakcie wytwarzania którego stosowana jest norma jakości EN 10270-3 (DIN 17224) (Kos, SANDVIK 12R10, GARBA). Materiał ten jest kwasoodporny, co sprawia, że może być bardzo szeroko wykorzystywany w przemyśle.

Jedną z opcji wzmocnienia wytwarzanych produktów jest użycie w tym celu ocynku galwanicznego, a także malowania proszkowego do pokrycia nimi elementów metalowych.

Niestandardowe zamówienia

Jesteśmy w stanie wykonać również dowolny typ sprężyny naciągowej, który nie znajduje się w standardowej ofercie, po otrzymaniu przez nas parametrów zamawianych przez klienta. W celu poglądowego zaprezentowania klientom możliwych realizacji, przedstawiamy szablony wykonywanych produktów, które uwzględniają chociażby takie parametry jak:

  • liczba zwojów całkowitych oraz czynnych,
  • długość uzwojenia czynnego,
  • grubość drutu,
  • długość sprężyny naciągowej oraz jej sztywność.

Na życzenie klienta wykonamy każdy rodzaj sprężyny z poza katalogu z dowolnie dobranymi parametrami.

Oczka C

Szablon 1

Szablon 2

Oczka S

Szablon 1

Szablon 2

Oczka Krzyż

Szablon 1

Szablon 2

d – grubość drutu z jakiego jest wykonana sprężyna
Dm=Dp –  średnica podziałowa sprężyny,  Dz – średnica zewnętrzna, Dw- średnica wewnętrzna
Lo – długość sprężyny w stanie swobodnym

L=Lm – długość uzwojenia czynnego (roboczego)
Ln – długość sprężyny przy działaniu siły Fn
Fn – siła jaka działa na sprężynę w N

c – sztywność sprężyny wyrażona w N/mm
z  ilość zwojów całkowitych
zc – ilość zwojów czynnych