Sprężyny naciskowe

SPRINTEX

Sprężyny naciskowe

Najczęściej stosowanym elementem do łączenia materiałów są sprężyny naciskowe, których działanie pozwala na swobodny powrót do pierwotnego kształtu, co skutkuje bardzo dobrą amortyzacją produktu, w którym zostały użyte. Te akcesoria mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu chociażby motoryzacyjnego – mogą mieć różne kształty, a są dostępne w wersji:

  • walcowej,
  • baryłkowej,
  • stożkowej,
  • klepsydrowej.

Kluczowymi cechami, które charakteryzują sprężyny naciskowe, jest ich wytrzymałość mechaniczna, a zakres tego parametru różni się w zależności od rodzaju metalu, którego użyto do jego produkcji. Jest to bardzo istotna cecha wobec oddziaływania na ich powierzchnię dużych sił, mogących wpłynąć na kształt tych akcesoriów.

Rodzaje artykułów

W celu ochrony produktów przed możliwością odkształcenia powierzchni, konieczna jest produkcja sprężyn z właściwego materiału, który będzie charakteryzował się szczególną wytrzymałością, również na oddziaływanie czynników chemicznych oraz atmosferycznych. Aby spełnić te warunki, wykorzystujemy do produkcji sprężyn:

Drut sprężynowy patentowany

drut w wersji patentowanej, którego jakość jest potwierdzona przez stosowanie normy międzynarodowej EN 10270-1, a także niemieckich wymogów DIN 17223 w wersji gołej lub dodatkowo wzmocnionej poprzez zastosowanie ocynkowania,

Drut sprężynowy nierdzewny

drut w wersji nierdzewnej, do której stworzenia zastosowano również inne normy międzynarodowe, w tym przede wszystkim EN-10270-3 oaz DIN 17224, a materiał ten jest dostępny w specjalnie przygotowanej wersji kwasoodpornej.

W ramach dodatkowego wzmocnienia wykorzystywane są również inne metody zabezpieczające, do których należy ocynk galwaniczny oraz malowanie proszkowe, które także podniesie estetykę tych akcesoriów. W dolnej części strony umieściliśmy opis najważniejszych parametrów sprężyny naciskowej oraz graficzną prezentację sposobu liczenia ilości zwojów w nierdzewnej sprężynie naciskowej, pomocnych podczas przygotowania zamówienia.

Zastosowanie

Sprężyny naciskowe są stosowane w miejscach, w których ich zastosowanie polega na czasowym ucisku mechanicznym, a następnie powrocie do standardowej pozycji. Takimi produktami są chociażby siedziska, które są wykorzystywane w pojazdach mechanicznych. W rowerach z kolei są one wykorzystywane jako ważny element amortyzatorów, dzięki którym jazda na rowerze jest znacznie bardziej komfortowa i jednocześnie w mniejszym stopniu naraża użytkownika na możliwość poniesienia urazów.

Nierdzewne sprężyny na zamówienie

Wykonujemy dla naszych klientów elementy ze stali nierdzewnej, do których możemy zastosować dowolne wymiary wskazane przez klientów w zamówieniu. Dotyczą one chociażby grubości drutu, a także liczby zwojów oraz innych parametrów, według których będziemy w stanie stworzyć dla naszych klientów produkty ściśle dopasowane do ich potrzeb.

Szablon 1

Szablon 2

d – grubość drutu z jakiego jest wykonana sprężyna
Dm=Dp –  średnica podziałowa sprężyny,  Dz – średnica zewnętrzna, Dw- średnica wewnętrzna
Lo – długość sprężyny w stanie swobodnym

h=s – skok między zwojami w sprężynie naciskowej
Ln – długość sprężyny przy działaniu siły Fn
Fn – siła jaka działa na sprężynę w N

c – sztywność sprężyny wyrażona w N/mm
z  ilość zwojów całkowitych
zc – ilość zwojów czynnych
t  średnica otworu montażowego sprężyny
T – średnica trzpienia montażowego sprężyny

Jak poprawnie policzyć ilość zwojów całkowitych w sprężynie naciskowej

SPRINTEX

Masz pytania ? Skontatuj się z nami.