Sprężyny tłocznikowe

Sprintex
SPRINTEX

Sprężyny tłocznikowe

Wykonane ze stali ciągnionej stanowią wytrzymały komponent pras, zaworów, sprzęgieł oraz innych mechanizmów, które dysponują ograniczoną przestrzenią przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na siłę nacisku.

Sprężyny tłocznikowe powstają z okrągłego i prostokątnego drutu o różnych właściwościach. Ze względu na parametry i wskaźniki podzielone są na sześć kategorii. Każda z grup posiada osobne oznaczenie kolorystyczne, które ułatwia identyfikację właściwej części.

Kategorie sprężyn

Kolorem fioletowym oznaczone zostały sprężyny do najmniejszych możliwych obciążeń z uwzględnieniem całkowitego ugięcia roboczego sięgającego 35 proc. w trakcie długiej pracy, osiągając maksymalną wydajność przy 50 proc. ugięcia. Zielone produkty również znajdą zastosowanie przy stosunkowo niewielkich obciążeniach, osiągając 40 proc. maksymalnego ugięcia a przy dłuższym, roboczym trybie pracy 30 %.

Nieco więcej można spodziewać się już po niebieskiej sprężynie do tłoczników. Artykuł o umiarkowanej wytrzymałości można wykorzystać m. in. do różnego rodzaju mocowań. Maksymalne ugięcie w tym przypadku to ok. 37,5 proc.a przy pracy ciągłej wskaźnik to 25 proc.

Zdecydowanie większą odpornością odznaczają się elementy pomalowane na czerwono ( ugięcie długa praca 20 proc. / praca max. 30 proc.). Wskaźniki cieplne oraz obciążeniowe są wyższe niż u omawianych dotychczas wariantów. Jeszcze więcej można spodziewać się po sprężynach tłocznikowych w kolorze żółtym ( odpowiednio 17 proc. / 25 proc. ) i brązowym, które sa dostosowane do super ciężkich obciążeń ( odpowiednio 10 proc. / 15 proc. ). Są one w stanie wytrzymać siłę nacisku o znacznej wartości.

Pokrycie sprężyn tłocznikowych farbą proszkową zwiększa jej antykorozyjne właściwości.

Przy doborze właściwej sprężyny należy mieć na uwadze agresywne środowisko pracy, do jakiego trafi komponent tłocznikowy. Aby dokonać trafnego wybory trzeba uwzględnić także zakres temperatury, poprawnie dobrać skok, określić ilość cykli pracy sprężyny oraz siłę nacisku. Równie ważny będzie osiowy montaż modułu oraz wykonanie pierwszego testu ze zmniejszonym obciążeniem. Pominięcie którejś z tych procedur może doprowadzić do uszkodzenia fragmentu urządzenia.

Polecamy także nasze pozostałe wyroby techniczne z wysokiej jakości materiałów stalowych do różnego rodzaju mechanizmów.

 

HV – HB – HR – HG serie małych sprężyn (drut okrągły)

Małe serie w katalogu są zrobione z drutu okrągłego i podzielone w cztery serie. Każda z nich ma swój kolor co pozwala na łatwą ich identyfikację. Wykonujemy na tych sprężynach zblokowanie co pozwala na uniknięcie znaczących różnic w pracy sprężyny.

 

Materiał:

  • UNI EN 10270-1 SH

Tolerancja:

  • R ± 10%; Lo ± 0,5 mm
 
Sprężyny tłocznikowe
Sprężyny tłocznikowe

Wybór sprężyn

Wybór sprężyn jest ułatwiony poprzez zamieszczoną tabelę, w której wskazane są wartości obciążeń i skoku przy dwóch hipotetycznych ugięciach roboczych. Poniższa tabela wskazuje wyliczone ugięcia dla każdej serii.

Sprężyny tłocznikowe

Przy dokonaniu wyboru i używaniu sprężyn zalecamy:


1. Wybierz najlżejszą i najdłuższą sprężynę na jaką pozwalają wymogi.
2. Nigdy nie wybieraj całkowitego ugięcia (obciążenie wstępne + skok), które przekracza maksimum wskazane w katalogu. Sprawdź to również przy przeostrzeniu narzędzi w tłoczniku.
3. Dostosuj obciążenie wstępne na poziomie 5% długości swobodnej każdej sprężyny, z 2mm minimum.
4. Zapewnij odpowiednią podstawę do każdej sprężyny.
5. Prowadź sprężynę za pomocą sworznia oraz głębokiego gniazda aby uniknąć wypaczeń w szczególności gdy L0/D>3.

4a Sprężyny tłocznikowe
SPRINTEX

Masz pytania ? Skontatuj się z nami.